• مشاورین فنی : ۰۹۱۲۰۳۰۶۴۲۸ - ۰۹۱۲۹۳۲۹۳۹۱
کاربرد مواد شوینده در نماشویی
  • 3361
  • 0

کاربرد مواد شوینده در نماشویی

قبل از این که عملیات شستشوی سراسری(کامل) نمای ساختمان را آغاز کنیم بهتر است که روش نماشویی انتخابی مورد نظر را بر قسمتی دور از دسترس آزمایش کنیم.   مواد پاک کننده شیمیایی برای از بین بردن چرک و آلودگی های مانند رنگ، لکه های فلزی، پوششها و اندودها و دیوارنوشته ها موثر و کارا

قبل از این که عملیات شستشوی سراسری(کامل) نمای ساختمان را آغاز کنیم بهتر است که روش نماشویی انتخابی مورد نظر را بر قسمتی دور از دسترس آزمایش کنیم.

 

مواد پاک کننده شیمیایی برای از بین بردن چرک و آلودگی های مانند رنگ، لکه های فلزی، پوششها و اندودها و دیوارنوشته ها موثر و کارا هستند و از این حیث به روش های پاکسازی بر مبنای آب ارجحیت دارند. مواد پاک کننده های پایه اسید (اسیدی) بر آجر فاقد لعاب، سفال، سنگهای قالبی، بتون، گرانیت و اغلب ماسه سنگها اثر گذارند. پاک کننده های قلیایی بر سنگ آهک، سنگ مرمر، گرانیت پرداخت شده و ماسه سنگهای آهکی (گچی) و بطور کلی بر سنگ کاری های حساس به اسید، کارگر هستند. هر دو نوع مواد پاک کننده شیمیایی مذکور، بر سطح مرطوب اسپری یا برس می شوند و برای مدتی به این شکل بر سطح باقی می مانند و بسته به جنس ماده ای که می بایست از نما پاک شود، ممکن است به عملیات و روشهای مختلفی نیاز باشد و سپس هر دو نوع ماده پاک کننده شیمیایی از سطح نما آب شویی(نماشویی) می شود. اما لازم است تا مواد پاک کننده قلیایی، در ابتدا بمنظور خنثی شدن، شستشوی اسیدی شوند.

کاربرد مواد شوینده در نماشویی

عملیات مقدماتی و آزمایش:

پیش از شروع برنامه شستشوی نمای ساختمان و کار سخت در ارتفاع، مهم است که انواع سنگ کاری های نمای بنا را بررسی و شناسایی کنیم. به این شکل قادریم بهترین و مناسب ترین روش پاکسازی را برای هر نوع سنگ بکار رفته در نما انتخاب کنیم. پس شناسایی انواع مختلف سنگ ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای مثال در نگاه نخست سنگ مرمر ممکن است شبیه ماسه سنگ به نظر بیاید، یا سنگی که سنگ طبیعی به نظر می اید ممکن است سنگی ریختگی / قالبی و یا بتون باشد. برخی آجرها ممکن است حاوی ناخالصی مانند ذرات آهن باشند که ممکن است با عوامل پاکسازی خاص واکنش دهند و باعث ایجاد لک بر سطح نمای ساختمان بشوند. با این توضیحات انتخاب نادرست شیوه شستشوی نما می تواند آسیب های غیر قابل بازگشتی به مواد ساختمانی و مصالح بکار رفته در بنا وارد سازد و کار نماشویی ساختمان را با چالش مواجه می کند.

پس در صورت عدم اطمینان، باید با افراد متخصص در زمینه ترکیبات سنگ کاری بنا مشورت کنیم. همچنین باید توجه داشت که استفاده از آب و مواد شیمیایی شوینده برای عملیات نماشویی ساختمان و نمای سنگ کاری شده بنا مناسب باشد ، اما در عین حال می توانند در پروژه های دیگر نماشویی مانند المانهای فلزی تزئینی، شیشه ها-قالبهای چوبی و بندهای آهنی پنجره ها و روکشهای تهویه هوا پوسیدگی و زنگ زدگی ایجاد کننند که بخودی خود نوعی آسیب رساندن به بنا محسوب می شوند. در نتیجه هر قسمت از بنا که تحت نماشویی قرار نمی گیرد اما مستعد صدمه وآسیب پذیر است می بایست پوشانده و حفاظت شود. اگر ساختمان نیازمند تعمیرات اساسی خارجی است، پیش از شروع عملیات شستشوی نما، اجازه دهید فرایند بازسازی خاتمه پیدا کند، چرا که ممکن است طی عملیات نماشویی آب از شلنگها و اسپری ها به آجرهای ترک دار یا فضاهای خالی رسوخ کرده و به مصالح و ملات دیواره اصلی ساختمان وارد شده و به این ترتیب باعث پوسیدگی و تخریب شود.

چنانچه ساختمان در شرایط مساعد و خوبی باشد، شستشوی نما می تواند ترکهای مویی و نقایص دیگری را بوجود آورده و باعث شل شدن مصالح و ملات از اتصالات شود، این امر منجر به کار به بند کشی مجددخواهد شد. بهترین طرح انتخابی اینست که برای عملیات پاکسازی و شستشوی نما، برنامه زمانی مشخصی را تعریف کنید و این عملیات را در هوای گرم انجام دهیم. نماشویی با واتر جت نباید در شرایطی صورت پذیرد که دمای هوا کمتر از ۷ درجه سانتیگراد باشد چرا که آبی که به ترکها و درزها رسوخ می کند، در آنجا تبدیل به یخ شده و باعث ایجاد شکاف و ترکهای عمیقتر یا ورقه ورقه شدن و خرد شدن سنگ ها می شود. شوینده های شیمیایی نیز در دمای ۱۰ درجه سانتیگراد و بیشتر از عملکرد بهتری برخوردارند. یک دیوار سنگ کاری شده ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا خشک شود پس روند خشک شدن نما با سردی هوا به تاخیر می افتد.

کاربرد مواد شوینده در نماشویی

قبل از این که عملیات شستشوی  نمای ساختمان را آغاز کنیم بهتر است که روش نماشویی انتخابی مورد نظر را بر قسمتی دور از دسترس آزمایش کنیم. ابتدا با محدوده کوچکی شروع می کنیم. حتی کمتر از یک متر مربع – از ملایم ترین روش پاکسازی آغاز کرده و سپس در صورت نیاز تدریجاً از روشهای جدی تر و قویتر بهره می گیریم. در بسیاری موارد، برای کار با مواد شوینده ها با تغلیظ تدریجی مواد باید به غلظت و قدرت پاک کنندگی لازمه برسیم. مدت زمانی که ماده شوینده شیمیایی می بایست بر سطح مورد نظر قرار گیرد متغیر است و این مدت زمان به درجه سختی و شدت آلودگی و لکه بستگی مستقیم دارد.چرا که مثلا اگر مواد شیمیایی هیدروکلریکی به مدت طولانی بر روی سطح سنگ نما باقی بماند و یا بخوبی آب شویی(آبکشی)نشوند، رسوب سفید و کدری از خود بجای می گذارد.

پیمانکاران عملیات نماشویی باید در تمامی موارد پیرو خطوط کلی سازندگان مواد شوینده باشد و در صورت بروز هرگونه مشکل و چالش با نماینده فنی محصولات تماس بگیرد از آنجا که در ساختمان شما از سنگ کاریهای مختلفی استفاده شده است، یک تکه کوچک از هر نوع سنگ می تواند بیانگر جنس و خصوصیات کلی سنگ باشد.

با ما تماس بگیرید

۰۹۱۲۹۳۲۹۳۹۱

۰۹۱۲۰۳۰۶۴۲۸

تماس با ما